"Ksiądz w szpitalu? Jakim prawem?!" - sprawozdanie

31 kwietnia 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie Koła, którego przedmiotem była problematyka udzielania pomocy duszpasterskiej pacjentom znajdującym się w szpitalach, tj. art. 36 – 38 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Naszym gościem był ojciec Stanisław Wysocki, Karmelita, Przeor Klasztoru Karmelitów "Na Piasku", etyk moralny, wieloletni kapelan szpitala Sandro Pertini w Rzymie i Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. J. Dietla w Krakowie, założyciel stowarzyszenia Wolontariat św. Eliasza. Ojciec Stanisław opowiedział o problemach, również prawnych, związanych z ze sprawowaniem posługi w szpitalach oraz o tym, jak w praktyce wygląda funkcjonowanie wskazanych powyżej regulacji prawnych. Podczas dyskusji poruszyliśmy kwestię realizacji swobody sumienia i wyznania w polskich szpitalach, a także etyczno – społeczne kwestie związane z wykonywaniem zawodu kapelana szpitalnego.

Bardzo dziękujemy wszystkim zebranym za udział w spotkaniu.

Data opublikowania: 08.04.2015
Osoba publikująca: Elżbieta Nycz

Sumienie farmaceuty a tzw. "tabletka po" - sprawozdanie.

Za nami kolejne spotkanie Koła, które zgromadziło niemal 100 słuchaczy będących studentami m.in. prawa, medycyny i farmacji.

Nasz Gość, dr hab. Agnieszka Skowron, w pierwszej kolejności omówiła europejskie procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na rynku unijnym danego specyfiku. W dalszej kolejności, szczegółowo przedstawiony został sposób działania preparatu ellaOne (tzw. „tabletki po"), który na mocy decyzji Komisji Europejskiej może być dostępny w krajach Unii bez recepty oraz jego skuteczność i działania niepożądane związane z jego zażyciem. Na zakończenie, Pani Doktor odniosła się do zgłaszanych przez niektóre środowiska zastrzeżeń związanych z dostępnością leku ellaOne bez recepty oraz możliwości powołania się przez farmaceutę na klauzulę sumienia w przypadku odmowy sprzedaży tego stosowanego jako antykoncepcja awaryjna środka, a także przedstawiła zagrożenia wynikające z powszechnej dostępności „tabletki po".

O kontrowersyjności tematu, który podjęliśmy, świadczy nie tylko wysoka frekwencja, ale także  ożywiona dyskusja, która towarzyszyła prelekcji naszego Gościa.

Data opublikowania: 08.04.2015
Osoba publikująca: Elżbieta Nycz

Sprawozdanie ze spotkań w dniu 27.02 i 9.03.2015 r.

27 lutego 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie merytoryczne Koła, które dotyczyło problemów prawnych związanych z tzw. macierzyństwem zastępczym. Referat prezentujący to zagadnienie przedstawiła Anastazja Niedzielska. Podczas referatu i dyskusji omówiono problemy dotyczące kwalifikacji prawnej umowy o macierzyństwo oraz regulacji tego zagadnienia w systemach prawnych innych krajów. Szczególnie interesujące było omówienie przez referentkę kazusów dotyczących macierzyństwa zastępczego które miały miejsce w krajach anglosaskich oraz przedstawienie postulatów de lege ferenda.   

9 marca 2015 r. odbyło się spotkanie Koła, podczas którego omówiliśmy problemy związane z cesarskim cięciem w perspektywie prawnokarnej. Referat omawiający tę kwestię przedstawiła Marta Borówka, dokonując analizy poszczególnych przepisów kodeksu karnego a także wybranego orzecznictwa Sądu Najwyższego. W drugiej części spotkania dokonaliśmy podsumowania konferencji „Wokół pacjenta onkologicznego. Prawne, etyczne i społeczne aspekty leczenia nowotworów" oraz omówiliśmy pomysły dotyczące działalności Koła w drugim semestrze roku akademickiego 2014/2015.

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które chciałyby aktywnie zaangażować się w działalność Koła lub uczestniczyć w spotkaniach merytorycznych na kolejne zebrania, z których najbliższe będzie miało miejsce we wtorek 17 marca 2015 r. o godz. 18.30 w sali nr 6 Collegium Wróblewskiego. Przedmiotem spotkania będzie rządowy projekt ustawy o in vitro.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu mailowego: knpm@uj.edu.pl

Nasz facebook: www.facebook.com/knpmuj

Do zobaczenia!

Data opublikowania: 13.03.2015
Osoba publikująca: Elżbieta Nycz

Spotkanie pt."Tajemnica lekarska"

Za nami kolejne spotkanie Koła. Tym razem dyskutowaliśmy na temat tajemnicy lekarskiej i ochrony informacji w systemie opieki zdrowotnej. Gościem spotkania był dr Michał Rusinek z Katedry Postępowania Karnego UJ. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z regulacjami prawnymi dotyczącymi tajemnicy lekarskiej, zawartymi m.in. w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Uwagę poświęciliśmy także regulacjom kodeksu postępowania karnego dotyczącymi przesłuchania lekarza w charatkerze świadka oraz możliwości zwolnienia go w tej stytuacji z obowiązku zachowania tajemnicy.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w spotkaniu i dyskusji. Zapraszamy na kolejne spotkania Koła, o których będziemy informować na blogu oraz na naszym facebooku.

Data opublikowania: 11.12.2014
Osoba publikująca: Elżbieta Nycz

Spotkanie koła: "Reklama farmaceutyczna"

W dniu 10 marca 2014 odbyło się kolejne spotkanie naszego Koła, dotyczące reklamy farmaceutycznej. Gościem spotkania była Pani dr hab. Agnieszka Skowron z Zakładu Farmacji Społecznej Wydziału Farmaceutycznego CM UJ.

Problematyka związana z reklamą farmaceutyczną odnosi się przede wszystkim do produktów, jakie mogą być reklamowane oraz sposobu ich prezentacji, który ma być zgodny z regulacjami zawartymi w Prawie farmaceutycznym. Podczas spotkania zajmowaliśmy się analizą wybranych reklam, zarówno w wersji audiowizualnej jak i występującej w postaci ulotek. Szczególną uwagę poświęciliśmy tematyce reklamy medycznej oraz reklamy produktów prezentowanych w sposób wywołujący u odbiorcy wrażenie, że ma do czynienia z lekami lub produktami, które są do nich bardzo podobne. Uczestnicy spotkania mieli również okazję zapoznać się z wybranymi decyzjami Głównego Inspektora Farmaceutycznego odnoszącymi się do wprowadzania zakazu reklamy farmaceutycznej z powodu naruszenia wymogów ustawowych.

Jak zwykle dopisała nam frekwekcja, za co wszystkim, którzy wzięli udział w spotkaniu, bardzo dziękujemy. Zapraszamy na kolejne spotkania oraz zachęcamy do śledzenia naszego profilu na facebooku, gdzie oprócz informacji o spotkaniach Koła można znaleźć artykuły oraz publikacje związane z prawem medycznym i ochroną zdrowia. 

Data opublikowania: 11.12.2014
Osoba publikująca: Elżbieta Nycz

Spotkanie Koła: Zgoda zastępcza na leczenie.

W ubiegły wtorek (7 stycznia) odbyło się ostatnie w tym semestrze spotkanie Koła, na którym poruszyliśmy kwestię przypadków, w których do udzielenia świadczeń zdrowotnych wymagana jest zgoda sądu. Dyskutowaliśmy m.in. o trybie występowania o zgodę zastępczą oraz o typowych sytuacjach, w których konieczne jest jej uzyskanie. 

Przy okazji spotkania pracowaliśmy również nad projektem graficznym naszego logotypu :) Efekty tej pracy będą, miejmy nadzieję, widoczne już wkrótce na fb oraz na naszej stronie www.knpmuj.blogspot.com

Na kolejne spotkania zapraszamy na początku II semestru! Nie zabraknie ciekawych gości i interesujących tematów.

Data opublikowania: 11.12.2014
Osoba publikująca: Elżbieta Nycz

Wady genetyczne - pech, głupia decyzja czy kwestia niesprawiedliwości?" część 2

17 grudnia odbyło się kolejne spotkanie Koła z Panią dr Martą Soniewicką, podczas którego kontynuowaliśmy rozpoczętą tydzień wcześniej dyskusję o dylematach etycznych selektywnej reprodukcji.

Pierwszy kazus, którym zajęliśmy się tego wieczoru, dotyczył syndromu Downa. Próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. możliwości przerwania ciąży – czy syndrom Downa jest wystarczająco ciężką wadą płodu, która uzasadniałaby takie rozwiązanie oraz jakiej rady powinni udzielić lekarze oraz prawnicy rodzicom, rozważającym taką opcję. Drugi kazus dotyczył głuchoty wrodzonej – czy rodzice mogą żądać od lekarzy przeprowadzających zabieg in vitro, by zaimplementowali zarodek obarczony głuchotą oraz czy lekarze zobowiązani są do spełnienia tego żądania. Podczas dyskusji, zarówno przy pierwszym jak i drugim kazusie, pojawiło się znacznie więcej intrygujących pytań, na które znalezienie odpowiedzi nie zawsze było proste i często rodziło kolejne pytania. Dyskusja była niezwykle ciekawa i skłaniała do wielu refleksji.

Nieobecnych pocieszamy, że z Panią doktor z pewnością spotkamy się jeszcze w przyszłości, a obecnym dziękujemy za przybycie i aktywne uczestnictwo w dyskusji.

Data opublikowania: 10.12.2014
Osoba publikująca: Elżbieta Nycz

Spotkanie: Wady genetyczne - pech, głupia decyzja czy kwestia niesprawiedliwości?

Spotkanie: Wady genetyczne - pech, głupia decyzja czy kwestia niesprawiedliwości?

9 grudnia 2013 odbyło się kolejne spotkanie Koła. Temat spotkania, którego gościem była Pani dr Marta Soniewicka z Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej UJ, dotyczył dylematów etycznych selektywnej reprodukcji. Niezwykle dynamiczny rozwój genetyki stwarza coraz więcej możliwości, które jednak generują szereg problemów prawnych i wątpliwości natury etycznej – czy, a jeśli tak, to w jaki sposób i w jakim zakresie powinniśmy korzystać z najnowszych osiągnięć nauki.

Podczas spotkania dyskutowaliśmy głównie nad kwestiami podejmowania decyzji prokreacyjnych przez rodziców obciążonych chorobami genetycznymi, na przykładzie kazusu rodziców obciążonych genetycznie hemofilią, czyli tzw. wrodzonym zaburzeniem krzepnięcia krwi. Uczestnicy spotkania podzielili się na grupy i prezentowali argumenty przedstawiające różne punkty widzenia odnoszące się do interesów różnych stron – rodziców, dzieci, społeczeństwa. Temat rozmowy był tym bardziej ciekawy, że dotyczył autentycznej sytuacji mającej miejsce kilka lat temu w Wielkiej Brytanii, nie był zatem jedynie eksperymentem myślowym.

Dyskusja była tak zajmująca, że w związku z wyczerpaniem czasu postanowiliśmy przełożyć spotkanie na następny tydzień, kiedy to będziemy zastanawiać się nad kolejnymi kazusami poruszającymi problem autonomii prokreacyjnej i podejmowanych w związku z nią wyborów.

Dziękujemy za liczne przybycie i serdecznie zapraszamy na następne spotkanie – szczegółowe informacje co do miejsca i czasu już wkrótce.

Data opublikowania: 10.12.2014
Osoba publikująca: Elżbieta Nycz

Spotkanie Koła: Wprowadzenie do refundacji leków

Za nami kolejne spotkanie Koła. Tym razem naszym gościem była dr hab. Agnieszka Skowron, kierownik Zakładu Farmacji Społecznej na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum UJ. Celem spotkania była analiza problemów pojawiających się w praktyce na tle uregulowań zawartych w ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. 

Przedmiotem dyskusji podczas spotkania był szereg praktycznych zagadnień związanych m.in. z 

- zasadami włączania leku na listę leków refundowanych, w tym ocena wniosku refundacyjnego, wymogi dotyczące skuteczności, bezpieczeństwa i opłacalności leku,

- uprawnieniami pacjentów do leków refundowanych oraz weryfikacją tych uprawnień,

- receptą jako dokumentem potwierdzającym konieczność wydania z apteki leku refundowanego i problemami z wystawianiem (przez lekarzy) i realizacją (w aptekach).

Jak zwykle dopisała nam frekwencja, na spotkanie dotarło około 20 osób zainteresowanych tematem, za co serdecznie dziękujemy. W założeniu spotkanie o refundacji leków składa się na cykl trzech seminariów poświęconych wybranym kwestiom prawa farmaceutycznego, zatem zapraszamy do śledzenia ogłoszeń o kolejnych wydarzeniach organizowanych przez nasze Koło. W planach są kolejne dwa spotkania z dr hab. Agnieszką Skowron poświęcone wprowadzaniu leków do obrotu oraz konsekwencjom ograniczeń reklamy w branży farmaceutycznej.

Zanim to nastąpi, 9 grudnia o godz. 19:00 zapraszamy na spotkanie poświęcone bioetycznym dylematom związanym z występowaniem wad genetycznych. Naszym gościem będzie dr Marta Soniewicka z Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej UJ. Szczegóły niebawem!

Data opublikowania: 10.12.2014
Osoba publikująca: Elżbieta Nycz

Praktyczne problemy refundacji leków - spotkanie KNPM UJ z dr hab. Agnieszką Skowron z Wydziału Farmaceutycznego CM UJ

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Koła Naukowego Prawa Medycznego UJ pt. "Praktyczne problemy refundacji leków". Naszym gościem będzie dr hab. Agnieszka Skowron z Zakładu Farmacji Społecznej Wydziału Farmaceutycznego CM UJ.

Spotkanie odbędzie się 2 grudnia (poniedziałek) o godz. 19:00 w Pracowni przy Piwnicy pod Baranami (Rynek Główny 27).

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu proszone są o wcześniejsze potwierdzenie obecności na adres adrian.janus [at] uj.edu.pl (ilość miejsc ograniczona).

Data opublikowania: 10.12.2014
Osoba publikująca: Elżbieta Nycz

Spotkanie Koła: Dopuszczalny zakres danych przetwarzanych w dokumentacji medycznej

W dniu dzisiejszym (12 listopada) w pubie Dym przy ul. św. Tomasza w Krakowie odbyło się pierwsze spotkanie merytoryczne Koła. W trakcie spotkania dyskutowaliśmy o dokumentacji medycznej w kontekście przepisów o ochronie danych osobowych. Wprowadzenie do dyskusji przygotował Adrian Janus, Prezes Koła Naukowego Prawa Medycznego UJ.

Żywą dyskusję wywołała przede wszystkim kwestia zakresu danych, jakie mogą legalnie przetwarzać podmioty lecznicze. Poza tym rozmawialiśmy także o konsekwencjach przetwarzania danych medycznych niezgodnie z przepisami. Pojawiło się kilka ciekawych zagadnień związanych m.in. z oznaczaniem w dokumentacji medycznej pacjentów agresywnych, zmagających się z nałogami czy też takich, którzy notorycznie nie stosują się do zaleceń lekarza. 

Zastanawialiśmy się także nad tym, jakie środki przysługują pacjentowi w przypadku naruszenia jego prawa do autonomii informacyjnej (samostanowienia informacyjnego).

Podczas kolejnych spotkań Koła będziemy zajmować się wybranymi zagadnieniami prawa farmaceutycznego. Zapraszamy!